بیمه عمر پاسارگاد

بیمه عمر و تامین آتیه پاسارگاد

این بیمه نامـه از ترکیب بیمه‌های به شرط فوت و بیمه‌های به شرط حیات تشکیل یافته است. در این بیمه نامه بیمه گذاران با پرداخت مبلغی تحت عنوان حق بیمه، علاوه بر تأمین منابع لازم برای تشکیل سرمایه‌ای در آتیه، امکان برخورداری از پوشش بیمه عمر در مقابل خطر فوت را نیز خواهند داشت. بیمه‌های عمر همراه با تشکیل سرمایه که اکنون در بسیاری از کشورهای جهان ارائه می‌شود، طرفداران زیادی داشته و مورد استقبال اقشار مختلف جامعه قرار گرفته است. سرمایه تشکیل شده در این بیمه نامه علاوه بر پشتوانه مالی در دوران پـیـری و بـازنشستـگـی می‌تواند برای تأمین مواردی از قـبیل: تهیه مسکن، هزینه‌های ازدواج، هزینه‌های تحصیل فرزندان و … مورد استفاده قرار گیرد. بررسی وضعیت مالی اکثر صندوق‌های بازنشستگی نشان دهنده این واقعیت است که میزان پرداختی این نوع صندوق‌ها در دوران بازنشستگی، حتی کفایت لازم برای یک زندگی متوسط را نیز ندارد. با توجه به اینکه عده کثیری از افراد جامعه با این مشکل مواجـه هستند طـراحـی بیمه نامه‌ای بـا تشکیل سـرمایه در صـورت حـیات می‌تواند تأمین کننده سرمایه‌ای یکجا در سنین بالا بوده و تأثیر مهمی‌در افزایش قدرت خرید افراد در دوران بازنشستگی داشته باشد.

بیمه عمر به شرط فوت پاسارگاد

دربیمه عمر به شرط فوت، بیمه پاسارگاد تعهد می‌نماید در ازای پرداخت حق بیمه توسط بیمه گذار در صورت فوت بیمه شده سرمایه بیمه را به استفاده کننده (گان) تعیین شده در بیمه نامه بپردازد. در حال حاضر انواع بیمه عمر که توسط این شرکت عرضه می‌گردد عبارتند از:

بیمه عمر زمانی (با مدت محدود) با سرمایه ثابت

بیمه عمر زمانی با سرمایه ثابت بیمه نامه‌ای است که در طول مدت بیمه سرمایه بیمه تغییر نمی‌نماید در این نوع بیمه شرکت تعهد می‌کند که در ازای پرداخت حق بیمه توسط بیمه گذار. برای مدت زمانی معیین و در صورتی که بیمه شده در خلال آن مدت فوت نماید، مبلغ بیمه توافق شده را به استفاده کننده (گان) از قرارداد بپردازد. این نوع بیمه نامه به دو صورت انفرادی (برای یک نفر) و گروهی (برای اجتماعی از بیمه شدگان، ازقبیل کارکنان کارخانه‌ها، شرکت‌ها، سازمان‌ها و …) صادر می‌گردد.

بیمه عمر زمانی (با مدت محدود) با سرمایه نزولی

ایـن نوع بیمـه نامـه که صـدور آن مورد استقبال نیز قرارگرفته، به صورت مستقل و یا مکمـل بیمه عمـر صـادر می‌شود، بیمه‌ای است کـه با هدف حمـایت شخص بیمـه شـده در مقـابـل بدهـی‌های او طرح ریزی گردیده و مبلغ بیمه سال به سال نسبت به مبلغ اولیه بیمه نامه کاهش می‌یابد و سرانجام درتاریخ انقضاء بیمه نامه به صفر می‌رسد. این نوع بیمه نامه که به بیمه عمر مانده بدهکار نیز معروف است در بیمه پاسارگاد به صورت انفرادی و گروهی عرضه می‌شود.

بیمه عمر مکمل بازنشستگی

وضعیت اقتصادی جامعه به گونه‌ای است که فشار زیادی بر روی طبقات کم درآمد و مخصوصاً اقشار بازنشسته احساس می‌گردد. این مورد و بسیاری از موارد دیگر ما را بر آن داشت تا بیمه‌ای تحت عنوان “بیمه عمر و تأمین آتیه – مکمل بازنشستگی” را طراحی کنیم. این بیمه نامه مخصوص سازمانها، ارگان‌ها و به‌طور کلی شخصیتهای حقوقی طراحی شده تا سرمایه‌های انسانی زیر مجموعه خود را تحت پوشش این بیمه نامه قرار دهند و از این طریق آرامش و طیب خاطری حاصل گردد. تمرکز این بیمه نامه بیشتر بر روی ایجاد یک پس اندازی طلایی جهت تأمین مقرری و مستمری پس از پایان بیمه نامه می‌باشد. در این بیمه نامه به غیر از پوشش فوت به هر علت، در صورت تمایل بیمه شده پس از پایان قرارداد بیمه، مستمری و مقرری طبق درخواست بیمه شده برقرار می‌گردد. همچنین بیمه شده می‌تواند از پوشش‌ها و مزایای ویژه این بیمه نامه به شرح زیر بهره مند گردد:

برقراری مستمری مکمل بازنشستگی در دوران فراغت از کار

برقراری مستمری مکمل بازنشستگی در دوران فراغت از کار، آرامش خاطر را برای بازنشسته به همراه خواهد داشت. بیمه شده می‌تواند با گذشت حداقل ۳ سال از مدت بیمه نامه نسبت به برقراری مستمری به صورت دلخواه براساس سرمایه بیمه (اندوخته بیمه نامه) با دو درصد بیش از نرخ سود سپرده گذاری بانکی بلندمدت، اقدام نماید.

پوشش بیمه درمان تکمیلی در دوران فراغت از کار (تا ۸۰ سالگی)

پوشش بیمه عمر در دوران دریافت مستمری

این پوشش مزیتی است ازدیگر مزایای این طرح که بیمه شده با سن بالا از پوشش بیمه عمر با حق بیمه مناسب استفاده می‌نماید (تا سن ۸۰ سالگی)در حالی که استفاده از بیمه عمر در سنین بالا مستلزم انجام آزمایشات پزشکی مختلف و اثبات سلامت نسبی می‌باشد.

پرداخت سرمایه فوت بیمه شده

این بیمه نامه پوشش فوت به هر علت را در مدت بیمه نامه و دوران پرداخت مستمری داراست و بیمه گر متعهد می‌شود که در صورت فوت بیمه شده بنا به درخواست بیمه گذار بیمه گذار در هنگام صدور بیمه نامه ضریبی از حق بیمه را تا سقف ۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به استفاده کننده (گان) تعیین شده از سوی بیمه شده، پرداخت نماید.

تناسب حق بیمه با افزایش حقوق

مشارکت کارفرما درپرداخت حق بیمه و سپرده

در این بیمه نامه، کارفرما (بیمه گذار) می‌تواند با پرداخت قسمتی از حق بیمه و تعهد پرداخت مابقی آن توسط شخص بیمه شده، در خرید این محصول مشارکت نماید. همان طور که اشاره شد بهترین راه برای مشارکت کارفرما در پرداخت حق بیمه، سپرده گذاری برای بیمه شدگان از محل ارزش بازخرید سنوات خدمت آنان می‌باشد.

مدت بیمه نامه و مدت پرداخت مستمری

مدت بیمه نامه برای پرداخت اقساط حق بیمه و تشکیل سرمایه حداقل ۳ سال و حداکثر ۳۰ سال تعیین شده است. هر یک از بیمه شدگان می‌توانند با گذشت حداقل ۳ سال از مدت بیمه نامه درخواست دریافت اندوخته بیمه را به‌صورت یکجا و یا برقرای مستمری نمایند. حداقل مستمری ۵ سال و حداکثر تا پایان عمر بیمه شده می‌باشد.

درصد سود دوران مستمری

سود سرمایه تشکیل شده تا استهلاک کامل آن در دوران مستمری برای مستمری‌های پنج ساله معادل سود سپرده‌های بانکی بلند مدت و تا ۲ درصد بیشتر از سود سپرده‌های بلند مدت برای مستمری‌های بیش از پنج سال محاسبه می‌شود.

بازخرید بیمه نامه

بیمه شده با تأیید بیمه گذار می‌تواند با پرداخت حداقل ۶ ماه از حق بیمه درخواست بازخرید بیمه نامه را داشته باشد. در این صورت سرمایه بیمه به کسر هزینه کارمزد و سایر هزینه‌های اداری قابل استرداد می‌باشد.

مزایای ویژه بیمه عمر

بیمه عمر راهی مطمئن و قابل اعتماد برای حفاظت و کمک به شما

شرایط و مزایای ویژه بیمه عمر پاسارگاد
بیمه عمر و تامین آتیه شرکت بیمه پاسارگاد کاملاً انعطاف پذیر بوده بگونه ای که منطبق برشرایط و نیازهای شما طراحی گشته و در طی مدت اعتبار بیمه نامه می‌تواند همراه و همگون بانیازهای شما شرایط قراداد تغییر یابد بدون آنکه نیازی به فسخ یابازخرید آن باشد.

انعطاف پذیری در نحوه پرداخت حق بیمه
چنانچه بیمه شده درسررسیدبعدی بیمه عمر و تامین آتیه خویش به دلایلی قادربه پرداخت حق بیمه نبوده و نقدینگی کافی بدین منظور دردسترس وی نباشد،می‌تواندحق بیمه پرداختی خودراتقلیل دهدتا بیمه نامه وی ادامه پیدا کند.
چنانچه بیمه شده تمایل به افزایش یا کاهش حق بیمه داشته باشد می‌تواند تغییرات مورد نظر خویش را بر بیمه نامه اعمال نماید.
بیمه شده قادر است که حق بیمه عمر و تامین آتیه را که پرداخت می‌نماید هر ساله (افزایش دهد)تعدیل نماید.

این امر دارای دو مزیت است:
با تعدیل حق بیمه پرداختی می‌توان سرمایه اصلی بیمه عمر که همان سرمایه فوت می‌باشد را تعدیل نمود. تعدیل بدان معنی است که سرمایه بیمه عمر هر سال نسبت به سالهای پیشین افزایش می‌یابد و با گذشت زمان و در نظر گرفتن تورم ارزش آن به روز نگاه داشته می‌شود.
دیگر آنکه باتعدیل حق بیمه پرداختی بصورت مستمر اندوخته حاصل ازسرمایه گذاری نیز پیشرفت مناسبتری داشته و به گونه ای قابل توجه افزایش خواهد یافت.

افزایش سرمایه اصلی بیمه عمر (سرمایه فوت طبیعی)
این نکته حائز اهمیت است که گاهاً بدلیل بوجود آمدن پاره ای از تغییرات در ساختار خانواده آنها نیاز بیشتری به تامین مالی خواهند داشت، این امر می‌تواند به طور مثال به واسطه پیوستن عضوی جدید به اعضای خانواده ما تحقق یابد. چنانچه بیمه شده به دلایلی مایل باشد خانواده خویش را از تامین مالی بیشتری برخوردار سازد می‌تواند سرمایه بیمه عمر خویش را افزایش دهد.

تعدیل سرمایه اندوخته بیمه عمر
بیمه شده می‌تواند نرخ تعدیل سرمایه فوت بیمه عمر خویش را افزایش دهد. اهمیت افزایش نرخ تعدیل سالانه هنگامی‌آشکار می‌گردد که پیشرفت و رشد بیشتر سرمایه فوت بیمه عمر به منظور مقابله با تورم مد نظر باشد. پیشرفت همگون و مناسب سرمایه فوت بیمه عمر با تورم ارزش آن را همواره به روز نگاه می‌دارد.

این در حالی است که اگر سرمایه بیمه عمر منتخب شما در حال حاضر برای خانواده تا حدودی کارگشا باشد با انتخاب نرخ تعدیل سرمایه فوت مناسب، در آینده نیز پس از گذشت چند سال این مبلغ به اندازه امروز کارگشا خواهد بود.

کاهش سرمایه بیمه عمر و یا تقلیل نرخ تعدیل
در صورتیکه بیمه شده تمایل به کاهش سرمایه بیمه عمر و یا تقلیل نرخ تعدیل سرمایه بیمه عمر داشته باشد در تدوین شرایط منطبق بر میل خویش مخیل خواهد بود. بیمه شده همچنین می‌تواند نرخ تعدیل سرمایه بیمه عمر را برابر صفر منظور نماید.

مزیت ویژه در پرداخت سرمایه فوت و اندوخته بیمه نامه:
بیمه پاسارگاد علاوه بر اینکه در صورت فوت بیمه شده سرمایه فوت را پرداخت می‌نماید، اقدام به پرداخت تمامی‌ذخیره‌های ریاضی بیمه نامه و اندوخته حاصل از سرمایه گذاری‌های صورت گرفته ذخیره ریاضی را نیز می‌نماید.

اعطای وام در هر لحظه که بخواهید!
اندوخته پس اندازی شما در بیمه عمر و پس انداز ، با پرداخت حق بیمه شکل گرفته و دارائی بیمه نامه شما محسوب می‌شود . شما می‌توانید در مواقع ضروری تا ۹۰ درصد ارزش بازخرید اندوخته بیمه نامه خود وام دریافت کنید . این وام می‌تواند در مواقعی که شما نیاز ضروری به صندوق پس انداز خود دارید به شما کمک کند تا بتوانید از سرمایه خود برداشت داشته باشید . نکته خیلی مثبت این وام این است که هنگامی‌که شما وام دریافت می‌کنید پوشش‌های بیمه ای برای بیمه شده وجود خواهد داشت . هیچ پس اندازی خاصیت اصلی و ممتاز بیمه عمر را که پرداخت سرمایه در صورت فوت پس انداز کننده است را ندارد . متخصصین در مقایسه انواع پس اندازها با توجه به جمیع عوامل به بیمه عمر نمره ۸۸ و به پس انداز بانکی نمره ۴۴ داده اند!!!

افزایش تضمین شده سرمایه بیمه عمر
با طرح بیمه عمر و آتیه پاسارگاد نگرانی‌های شما نسبت به نرخ سود و بهره بانک‌ها و نوسانات بازار سهام برطرف خواهد شد . حداقل میزان سود سالانه تا دو سال اول بیمه نامه ۱۶% ،دوسال بعد ۱۳% و ادامه مدت قرارداد ۱۰% بوده و بیمه پاسارگاد با توجه به توان سرمایه گذاری بالای گروه مالی پاسارگاد ، وجوه حاصل از اندوخته‌های بیمه عمر و تامین آتیه بیمه گذاران خود را سرمایه گذاری نموده و علاوه بر تضمین سود ، سالانه ۹۰% منافع حاصل از آن سرمایه گذاری را بین بیمه گذاران بیمه عمر و تامین آتیه خود تقسیم ، و سرمایه آنان را سالانه تعدیل می‌نماید .

تامین خاطر و آرامش خیال
همگی ما تصویری از آینده را تجسم می‌نماییم که در آن رفاه و امنیت مالی خانواده خویش که خواسته قلبی برای همه ماست ، درخشش می‌نماید . آنجه ما را در رسیدن به این هدف نائل می‌نماید ، حاصل دسترنج و تلاش ماست در طول سالیانی که پیش رو داریم . اگر این سالیان و آنچه حاصل گذر زمان است آن قدر که ما انتظار داریم به درازا نیانجامد جبران آن با چه کسی است؟ بیمه عمر مناسب ، تصویری را که ما از آینده تجسم می‌نماییم جاودانه می‌نماید . آسودگی و آرامش خاطر از رفاه و تامین خانواده ما حداقل حاصل آن است که خود به تنهایی از ارزش والایی برخوردار است .

پوشش بیماری‌های خاص
هنگامی‌که شما احتیاج به درمان پزشکی دارید از پوشش بیمه ای این بیمه نامه می‌توانید استفاده نمایید . در این بیمه نامه بیمه شده خود را در مقابل هزینه‌های سنگین بیماری‌های خاص بیمه می‌کند و بدون نیاز به ارائه صورت هزینه می‌تواند از سرمایه بیمه بیماری‌های خاص بیمه عمر بهره مند شود . همچنین سایر پوشش‌های بیمه ای نیز کماکان ادامه خواهد یافت . پوشش تکمیلی ابتلا به بیماری‌های خاص (تا سن ۶۰ سالگی) تا سقف ۲۵ میلیون تومان (متمایزباسایرشرکتهای بیمه ای)به ازای هر بیماری خواهد بود . بیماری‌های تحت پوشش : سکته قلبی ، سکته مغزی ، جراحی عروق قلب ، پیوند اعضای اصلی بدن ، سرطان.
در بیمه نامه عمر و تامین آتیه پاسارگاد برای هر بیماری سقف ۲۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است و با استفاده از یک پوشش ، امکان استفاده از پوشش‌های دیگر در همان سال یا سالهای بعد نیز وجود دارد که یکی از بزرگترین مزایای این بیمه نامه می‌باشد .

معافیت از پرداخت حق بیمه در صورت از کار افتادگی
هر بیمه گذاری که پرداخت حق بیمه را به عهده دارد ، در صورت از کار افتادگی از پرداخت ادامه حق بیمه‌ها معاف (معافیت تا قبل از سن ۶۰ سالگی امکان پذیر است) می‌شود . این امر به ادامه پوشش خدشه ای وارد نمی‌کند و سایر شرایط بیمه نامه ادامه دارد . این پوشش به شما این امنیت و آرامش را می‌دهد که اگر سرپرست خانواده بر اثر حادثه کاری ، از کارافتادگی دائم و کامل برای وی اتفاق افتاد ، تمامی‌حق بیمه را بیمه گر پرداخت می‌کند و در انتهای قرار داد نیز ، تمامی‌موجودی صندوق به وی پرداخت می‌گردد .

پوشش فوت طبیعی
در صورتی که فوت طبیعی باشد معادل ۳۰۰ برابر حق بیمه پرداختی ماهانه + سرمایه اصلی به ذینفع قرار داد پرداخت می‌گردد .

به عنوان مثال فردی که ماهانه با پرداخت ۵۰ هزار تومان حق بیمه خود را بیمه می‌کند اگر بر اثر فوت طبیعی از بین برود ، طبق این فرمول به خانواده بیمه گذار غرامت پراخت می‌شود : مبلغ حق بیمه ماهانه ضرب در عدد ۳۰۰ = پانزده میلیون تومان ، که از لحظه شروع قرارداد بیمه شونده تحت پوشش بیمه فوت طبیعی قرار می‌گیرد . همچنین در زمان فوت بیمه شده علاوه بر سرمایه فوت ، سرمایه تشکیل یافته از محل حق بیمه در زمان فوت (سرمایه به شرط حیات) نیز به استفاده کنندگان پرداخت خواهد شد .

پوشش فوت در اثر حادثه
در صورتی که فوت بر اثر حادثه باشد ، معادل ۹۰۰ برابر حق بیمه پرداختی ماهانه + سرمایه فوت طبیعی + سرمایه اصلی ، به ذینفع قرارداد پرداخت می‌گردد .

به عنوان مثال فردی که ماهانه با پرداخت ۵۰ هزار تومان حق بیمه خود را بیمه می‌کند ، اگر بر اثر حادثه فوت کند ، طبق این فرمول به خانواده بیمه گذار غرامت پراخت می‌شود : مبلغ حق بیمه ماهانه ضرب در عدد ۹۰۰ = چهل و پنج میلیون تومان+سرمایه فوت طبیعی=۶۰میلیون تومان ، که از لحظه شروع قرارداد فرد تحت پوشش بیمه فوت بر اثر حادثه قرار می‌گیرد . همچنین چنانچه بیمه شده در طول مدت قرارداد در اثر حادثه فوت نماید ، علاوه بر سرمایه بیمه عمر ، سرمایه بیمه حادثه ، و نیز سرمایه تشکیل یافته از محل بیمه (سرمایه به شرط حیات) نیز به استفاده کنندگان از قرارداد پرداخت می‌گردد .

معافیت مالیاتی
سرمایه پرداختی در بیمه عمر و تامین آتیه به هر میزان که باشد ، از مالیات معاف است و در صورت فوت بیمه شده نیز ، مشمول مالیات بر ارث نخواهد بود . سرمایه بیمه عمر و تامین آتیه ، سرمایه بیمه حادثه ، و سرمایه بیمه بیماری‌های خاص ، به هر میزان از معافیت مالیاتی برخوردار است و مبالغ پرداختی به بیمه گذار و استفاده کنندگان ، تابع قانون ارث نمی‌باشد .

شرایط عمومی‌ بیمه نامه

تعاریف :
بیمه گر : شرکت بیمه پاسارگاد می‌باشد .
بیمه گذار : شخص حقیقی یا حقوقی است که قرارداد بیمه را با بیمه گر منعقد و پرداخت حق بیمه را به ترتیب مندرج در بیمه نامه تعهد می‌کند .
بیمه شده : شخص حقیقی است که فوت و یا حیات او موضوع قرارداد بیمه و سن و وضع مزاجی و سلامتی او پایه محاسبه حق بیمه است .
استفاده کننده : شخص حقیقی یا حقوقی است که بیمه گذار ، قرارداد بیمه را به نفع او منعقد ساخته است .
موضوع بیمه : یکی از انواع بیمه‌های عمر است که در شرایط خصوصی بیمه نامه ذکر شده است .

ماده ۱- حقوق ناشی از قرارداد :
این قرارداد شرکت بیمه پاسارگاد و بیمه گذار بر اساس اظهارات کتبی بیمه گذار و بیمه شده در برگ پیشنهاد بیمه و پیوست‌های احتمالی که جزء لاینفک بیمه نامه می‌باشد و این شرایط عمومی‌تنطیم گردیده و مورد توافق طرفین می‌باشد . گزارش پزشکان معاینه کننده و مدارک ضمیمه این گزارشات نیز بر اساس این قرارداد می‌باشد . در صورتی که بیمه شده و بیمه گذار شخص واحدی نباشد ، رضایت کتبی بیمه شده و هم چنین در مورد بیمه شده ای که اهلیت قانونی نداشته باشد ، موافقت ولی یا قیم او ضروری است . در غیر این صورت بیمه نامه باطل است .

ماده ۲- اعتبار قرارداد بیمه و لازم الاجرا بودن مندرجات آن :
۱-۲- هرگاه در مورد سوابق روحی و جسمی‌بیمه شده که به وسیله معاینه پزشکی قابل تشخیص نیست و پزشک ناچار باشد به اظهارات بیمه شده اکتفا نماید ، معلوم شود که بیمه شده از اظهار مطالبی به طور غیر عمد خودداری نموده و یا اظهارات نامبرده در این گونه موارد به صورت غیرعمد مطابق با واقعیت نبوده و این امر موضوع خطر را تغییر داده و یا از اهمیت آن در نظر بیمه گر کاسته باشد ، بیمه گر حق و اختیار دارد :
۱-۱-۲- در صورت اثبات اظهارات خلاف واقع قبل از وقوع خطر ، قرارداد بیمه را فسخ و یا این که در صورت تمایل بیمه گذار به پرداخت حق بیمه اضافی ، آن را ادامه دهد . در صورت فسخ قرارداد ، حق بیمه دریافتنی بابت خطر فوت برای مدت زمان بین تاریخ شروع تا هنگام فسخ قرارداد به بیمه گر تعلق می‌گیرد و مازاد آن به علاوه ذخیره ریاضی به بیمه گذار مسترد خواهد شد .
۲-۱-۲- در صورت اثبات اظهارات خلاف و یا کتمان حقایق پس از وقوع خطر موضوع بیمه ، تعهد بیمه گر به نسبت حق بیمه پرداختی و حق بیمه ای که بایستی در صورت اظهار خطر به صورت کامل و واقع پرداخت شده باشد ، کاهش می‌یابد .
۳-۱-۲- چنانچه موارد خلاف اظهار شده از جانب بیمه گذار و یا بیمه شده از مواردی باشد که در صورت علم و اطلاع بیمه گر به آن از عقد قرارداد خودداری می‌نمود ، قرارداد باطل و نود درصد از حق بیمه‌هایی که از بیمه گذار دریافت گردیده به او مسترد خواهد شد .
۲-۲- چنانچه اظهارات خلاف واقع و یا کتمان حقایق از طرف بیمه گذار و یا بیمه شده عمدی باشد ، بیمه نامه باطل و حق بیمه پرداخت شده قابل استرداد نخواهد بود .
۳-۲- آثار قانونی ناشی از قرارداد ، منوط به امضای آن از جانب بیمه گر و پرداخت اولین قسط حق بیمه از سوی بیمه گذار می‌باشد ، مشروط بر این که تغییری در وضعیت سلامت بیمه شده به وجود نیامده باشد .
۴-۲- حدود مسئولیت و تعهدات طرفین و همچنین نحوه استفاده از مزایای قرارداد تعیین و تعریف شده است . هر گونه تغییر در شرایط قراردادی به موجب اوراق الحاقی بوده و الحاقی صادره جزء لاینفک قرارداد بیمه تلقی خواهد شد .
۵-۲- چنانچه مطالب مندرج در قرارداد بیمه یا الحاقی‌های آن مورد موافقت بیمه گذار نباشد ، بیمه گذار اختیار دارد حداکثر ظرف مدت سه هفته از تاریخ صدور ، تقاضای اصلاح آن را بنماید . بدیهی است پس از انقضای مدت مذکور مطالب مندرج در قرارداد مورد قبول بیمه گذار خواهد شد .
۶-۲- در صورتی که شرایط جدیدی توسط بیمه گر به نفع بیمه گذاران وضع شود و بیمه گذاری تقاضای استفاده از آن شرایط را بنماید ، بیمه گر در صورت موافقت با تقاضای آن بیمه گذار ، با صدور الحاقی ، حق استفاده از آن شرایط را به بیمه گذار می‌دهد .
۷-۲- در صورتی که بیمه گذار ظرف مدت ۳۰ روز پس از صدور بیمه نامه نسبت به فسخ بیمه نامه اقدام نماید ، بیمه نامه فسخ ، و کلیه هزینه‌های معاینات و آزمایش‌های پزشکی به عهده وی خواهد بود .
۸-۲- این قرارداد جزدر مورد اثبات تقبل موضوع بند (۱-۲) ماده ۲ برای طرفین لازم الاجراء است .

ماده ۳- پرداخت حق بیمه :
۱-۳- حق بیمه به اقساط سالانه در اول هر سال بیمه ای باید پرداخت گردد .
۲-۳- حق بیمه سالانه بنا به تقاضای بیمه گذار ممکن است به اقساط ماهانه،سه ماهه،شش ماهه وسالانه تقسیط شود .
۳-۳- در صورت فوت بیمه شده در اثناء یکی از سال‌های بیمه ای ، اگر حق بیمه آن سال تماما پرداخت نشده باشد بیمه گر باقیمانده حق بیمه آن سال را از سرمایه بیمه قابل پرداخت به استفاده کننده از بیمه نامه کسر خواهد کرد .
۴-۳- پرداخت حق بیمه در صورتی معتبر خواهد بود که به صندوق شرکت و یا شعب آن و در مقابل قبض رسمی‌شرکت انجام شده و یا به روش دیگری که بیمه گر تعیین کرده باشد صورت پذیرد .
۵-۳- اقساط حق بیمه در سررسید تعیین شده باید پرداخت گردد و حداکثر مهلت پرداخت هر قسط ۳۰ روز از تاریخ سررسید آن قسط خواهد بود .
۶-۳- در صورت تأخیر بیش از ۳۰ روز در پرداخت قسط حق بیمه ، یا قسمتی از آن به یکی از دو حالت زیر عمل خواهد شد :
۱-۶-۳- بیمه نامه‌هایی که حق بیمه آن کمتر از ۶ ماه تمام پرداخت شده باشد خود به خود بدون هیچ گونه تشریفاتی فسخ و حق بیمه پرداخت شده قابل استرداد نیست .
۲-۶-۳- بیمه نامه‌هایی که لااقل حق بیمه ۶ ماه تمام آن پرداخت شده باشد به بیمه ای با سرمایه بیمه ای کمتر به نام مخفف تبدیل می‌گردند و حق بیمه دیگری بابت این بیمه دریافت نمی‌شود.

ماده ۴- برقراری مجدد بیمه نامه :
۱-۴- بیمه گذار در طول مدت اصلی بیمه نامه در صورت رضایت بخش بودن وضع مزاجی بیمه شده می‌تواند تقاضای برقراری مجدد بیمه نامه فسخ و یا مخفف شده را با شرایط ذیل بنماید .
۱-۱-۴- از سررسید اولین قسط حق بیمه تادیه نشده بیمه نامه مخفف شده بیش از سه سال نگذشته باشد .
۲-۱-۴- از سررسید اولین قسط حق بیمه تادیه نشده بیمه نامه فسخ شده بیش از یکسال نگذشته باشد .
۳-۱-۴- اقساط حق بیمه معوقه با در نظر گرفتن جریمه تاخیر پرداخت گردد . (جریمه تاخیر در پرداخت حق بیمه مازاد بر ۳۰ روز به ازاء هر ماه و کسر ماه ۵/۱ درصد حق بیمه است .)
۲-۴- بیمه گر برای برقراری مجدد اعتبار بیمه نامه حق دارد که به هزینه بیمه گذار از بیمه شده معاینه پزشکی به عمل آورد .
تبصره : در صورتی که حق بیمه به صورت غیر مستقیم و به حساب بیمه پاسارگاد واریز گردد ، بیمه نامه با رعایت بند ۱-۴ و ۲-۴ معتبر خواهد بود .

ماده ۵- حقوق بیمه گذار در مورد اندوخته بیمه نامه :
اندوخته ای که از این بیمه نامه نزد بیمه گر تشکیل می‌شود حقوقی برای بیمه گذار ایجاد می‌کند .
۱-۵- ارزش بازخرید : بیمه گذار از ابتدای ماه هفتم سال اول بیمه ای می‌تواند بیمه خود را به بیمه گر واگذار و ارزش بازخرید بیمه نامه را بر طبق محاسبه بیمه گر ، از او دریافت کند .
۲-۵- دریافت وام : بیمه گذار می‌تواند از محل اندوخته بیمه نامه خود ، از بیمه گر وام دریافت کند . در این صورت تعهد بیمه گر تا میزان مبلغ وامی‌که به بیمه گذار داده ، یا تا میزان باقیمانده وام اگر به طور اقساطی بازپرداخت شود ، به اضافه سود مربوط به آن‌ها کاهش می‌یابد .

ماده ۶- انتقال قرارداد بیمه :
۱-۶- بیمه گذار با جلب موافقت بیمه گر و شخص بیمه شده ، اگر غیر از بیمه گذار باشد ، می‌تواند قرارداد بیمه خود را به هر یک از وسایل قانونی به دیگری انتقال دهد . در صورتی که بیمه گذار بیمه خود را به دیگری منتقل کند یا فوت شود و بیمه اش به ورثه اش منتقل گردد ، اگر کسی که بیمه به او انتقال داده شده یا ورثه بیمه گذار متوفی کلیه تعهداتی را که بیمه گذار اصلی بابت آن بیمه در مقابل بیمه گر داشته مانند بیمه گذار اصلی اجرا نمایند ، بیمه به نفع انتقال گیرندگان به اعتبار خود باقی خواهد ماند و انتقال گیرندگان ، بر طبق شرایط عمومی‌بیمه زندگی ، حق فسخ قرارداد بیمه را هم خواهند داشت .
۲-۶- انتقال دهنده مسئول پرداخت کلیه اقساط حق بیمه تا تاریخ انتقال است .
۳-۶- اگر انتقال گیرندگان ، اعم از ورثه یا دیگران متعدد باشند ، هریک از آنان بطور تضامنی مسئول پرداخت هر قسط سررسید می‌باشد به طوری که اگر یکی از آنان سهم خود را از قسط حق بیمه سررسید شده پرداخت نکند ، هیچ یک از انتقال گیرندگان حق استفاده از مزایای قرارداد بیمه انتقال یافته را نخواهد داشت .

ماده ۷- خطرات متمم :
سه خطر مشروط زیر قابل الحاق به هرگونه بیمه زندگی می‌باشند که وجه آنها در صورت فوت شخص بیمه شده در خلال مدت بیمه یا در انتهای آن مدت باید پرداخت شود ، مگر آنکه در شرایط خصوصی بیمه عمر از شمول بیمه استثناء شده باشند .
۱-۷- خطر مسافرت هوائی : اگر بیمه شده به عنوان مسافر عادی به وسیله هواپیمای مسافری یا ارباس در خطوط حمل و نقل تجاری مجاز مسافرت کند بدون پرداخت حق بیمه اضافی و بدون احتیاج به دادن اطلاع قبلی به بیمه گر تحت پوشش بیمه ای قرار می‌گیرد . فوت ناشی از مسابقه سرعت و پروازهای اکتشافی و آکروباسی و هر نوع تمرین پرواز هوائی بیمه نمی‌شود و در صورت وقوع فوت در اینگونه پروازها تنها وجه اندوخته تا روز وقوع حادثه توسط بیمه گر پرداخت خواهد شد .
۲-۷- خطر جنگ : در صورتی که بیمه شده در نتیجه عملیات تعرضی و تدافعی و یا هر نوع حادثه دیگری که جنبه نظامی‌در مقابل نیروی مهاجم داشته باشد فوت نماید ، بیمه گر فقط اندوخته ریاضی بیمه را تا روز حادثه خواهد پرداخت . چنانچه بیمه شده به عنوان نظامی‌و یا تشکیلات نظامی‌تحت هر عنوان به جنگ فرستاده شود ، بیمه نامه از تاریخ تجهیز بیمه شده به بیمه معلق تبدیل می‌شود حتی اگر بیمه گر در اثر عدم اطلاع از وضع بیمه شده به دریافت حق بیمه ادامه داده باشد . در این صورت چنانچه به هر علتی خطری پیش آید ، بیمه گر فقط اندوخته ریاضی سرمایه بیمه را تا روز تعلیق خواهد پرداخت و حق بیمه‌های اضافی دریافتی احتمالی از تاریخ تعلیق مسترد خواهد شد . بیمه نامه معلق شش ماه پس از ختم عملیات جنگی و یا برگشت بیمه شده به حال عادی و با در نظر گرفتن شرایط ماده ۴ این قرارداد به حال اولیه اعاده داده خواهد شد.
۳-۷- عملیات پلیسی ، عملیات نظامی‌محسوب خواهد شد .

ماده ۸- خطراتی که جبران نمی‌شود :
۱-۸- در صورتی که بیمه شده خودکشی کند و یا در اثر سعی در خودکشی فوت نماید بر اساس شرایط زیر عمل می‌گردد :
۱-۱-۸- هرگاه دو سال تمام از مدت بیمه نگذشته باشد فقط اندوخته بیمه نامه که از طرف بیمه گر تعیین می‌شود به استفاده کننده پرداخت خواهد شد .
۲-۱-۸- هرگاه دو سال تمام از مدت بیمه گذشته باشد تمام سرمایه بیمه پرداخت خواهد شد .
۲-۸- در صورتی که استفاده کننده یا یکی از استفاده کنندگان یا بیمه گذار سبب مرگ بیمه شده باشند در این صورت فقط سهم سایر استفاده کنندگان و در صورت عدم وجود استفاده کننده دیگر به وراث قانونی بیمه شده پرداخت خواهد شد .

ماده ۹- اختیار بیمه گذار در تغییر استفاده کننده :
۱-۹- بیمه گذار می‌تواند استفاده کننده از منافع بیمه زندگی را که در اختیار دارد با اخذ موافقت کتبی بیمه شده تغییر دهد مگر اینکه بیمه نامه را به دیگری انتقال داده و سند بیمه نامه را هم به منتقل الیه تسلیم کرده باشد .
۲-۹- بیمه گذار موظف است مراتب را کتباً با اعلام نام و نام خانوادگی و شماره شناسنامه هر یک از استفاده کنندگان جدید به بیمه گر اطلاع دهد .

ماده ۱۰- تاریخ امکان استفاده از سرمایه بیمه :
۱-۱۰- امکان قانونی استفاده از سرمایه بیمه از تاریخ فوت بیمه شده یا از تاریخ پایان مدت بیمه شروع می‌شود ولی اگر بیمه گذار یا استفاده کننده معین شده از طرف او از بابت بیمه نامه مربوط از بیمه گر وجهی دریافت کرده یا معامله ای نموده باشد ، تعهدات بیمه گر به میزان موجهی که قبلاً پرداخت کرده تقلیل خواهد یافت .
۲-۱۰- سرمایه بیمه در صورتی که بر اثر فوت بیمه شده قابل پرداخت گردد ، متعلق به ورثه قانونی بیمه شده است مگر آنکه در بیمه نامه یا الحاقیه‌های آن استفاده کننده دیگری معین شده باشد که در آن صورت سرمایه بیمه به استفاده کننده معین شده تعلق می‌گیرد .

ماده ۱۱- مدارک لازم برای پرداخت سرمایه بیمه :
سرمایه بیمه شده در مقابل رسیدی که دارای امضاء مصدق باشد و پس از دریافت اسناد و مدارک مشروحه ذیل به استفاده کننده پرداخت خواهد شد .
۱-۱۱- بیمه نامه و اوراق الحاقی ضمیمه آن
۲-۱۱- قبض رسید حق بیمه‌های پرداخت شده
۳-۱۱- در صورتی که پرداخت سرمایه در صورت حیات بیمه شده باشد رونوشت کامل مصدق شناسنامه باید ارائه گردد .
۴-۱۱- در صورتی که پرداخت سرمایه بعد از فوت بیمه شده باشد باید کتباً با ذکر علت فوت در اولیت فرصت منتهی تا یک ماه (مگر در موارد غیر عادی) مراتب از طرف استفاده کننده یا بیمه گذار به اطلاع بیمه گر برسد به علاوه مدارک ذیل را برای رسیدگی در اختیار بیمه گر قرار دهند : گواهی رسمی‌فوت – گواهی مشروح آخرین پزشک معالج که در آن علت بیماری و شروع و سیر آن ذکر شده باشد و در صورتی که معالجه به عمل نیامده باشد ، مدارک مثبته حاکی از بیماری و علل فوت و اوضاع و احوالی که فوت در آن اتفاق افتاده باشد تهیه و ارائه گردد – گواهی انحصار وراثت در صورتی که استفاده کنندگان در بیمه نامه و اوراق الحاقی مشخص نشده باشند – بیمه گر حق دارد اطلاعات و مدارک تکمیلی در این زمینه مطالبه یا خود تهیه کند – در صورتی که اشتباهی در تاریخ تولد بیمه شده در موقع انعقاد قرارداد بیمه رخ داده باشد حق بیمه‌های اشتباهی مسترد و یا از سرمایه کسر خواهد شد – بیمه گر پس از دریافت اسناد و مدارک مزبور و اطمینان از صحت آنها حداکثر ظرف یک ماه تعهدات خود را انجام خواهد داد .

ماده ۱۲- مفقود شدن بیمه نامه یا قبوض رسید حق بیمه :
در صورت مفقود شدن بیمه نامه یا قبوض رسید حق بیمه ، بیمه گذار باید هر چه زودتر مراتب را کتباً به بیمه گر اطلاع دهد تا بیمه گر پس از اطمینان یافتن از فقدان آنها المثنای آنها را صادر کرده و در اختیار بیمه گذار بگذارد .

ماده ۱۳- نشانی قانونی محل اقامت بیمه گذار در ایران :
۱-۱۳- نشانی بیمه گذار به ترتیبی که در پیشنهاد بیمه زندگی نوشته و امضاء کرده است ، نشانی قانونی او محسوب شده و مکاتبات بیمه گر به همان نشانی ارسال خواهد شد .
۲-۱۳- در صورتی که بیمه گذار محل اقامت خود را تغییر دهد موظف است که نشانی محل اقامت جدید خود را کتباً به اطلاع بیمه گر برساند .
۳-۱۳- هرگاه بیمه گذار خارج از ایران اقامت نماید باید یک نفر مقیم ایران را به بیمه گر معرفی کند که در کارهای مربوط به بیمه عمر نماینده او باشد و بیمه گر نامه‌های مربوط را به عنوان و نشانی نام برده ارسال نماید .
۴-۱۳- در صورت عدم توجه بیمه گذار به رعایت این مقررات ، مکاتبات بیمه گر به آخرین نشانی بیمه گذار در ایران که به بیمه گر اطلاع داده شده معتبر تلقی خواهد شد .
۵-۱۳- بیمه گذار و نماینده او در ایران باید در کلیه مکاتبات خود به عنوان شرکت بیمه پاسارگاد در تهران یا شعب آن در شهرستان‌ها شماره بیمه نامه عمر خود را که درباره آن مکاتبه کرده اند در نامه خود قید کنند .

ماده ۱۴- دادگاه‌های صالحه :
این بیمه نامه بر اساس قانون بیمه و مقررات مربوط به آن تنظیم شده است و در مورد تمام دعاوی که علیه بیمه گر راجع به اجرای آن ممکن است اقامه شود صریحاً تعهد و موافقت می‌شود که به محاکم صالحه ایران ارجاع خواهد گردید .

ماده ۱۵- مدت مرور زمان :
مدت مرور زمان دعاوی ناشی از بیمه نامه دو سال از تاریخ حادثه منشاء دعوی است .پرداخت سود مشارکت در منافع

پرداخت وام به بیمه شدگان

معافیت‌های مالیاتی